Bożonarodzeniowy Festiwal w Parafii św. Jana Pawła

Aktualności

Bożonarodzeniowy Festiwal w Parafii św. Jana Pawła

Festiwal, w którym wszyscy uczestnicy występują.

Bożonarodzeniowy Festiwal w Parafii św. Jana Pawła

Siłami pedagicznego wydziału Parafii św. Jana Pawła i animatorami z Parafii św. Piotra i Pawła z Równego, którzy współtworzyli lwowski Klub pedagogicznej kreatywności „Anima” w niedzielę 25 stycznia po południowej mszy św. odbył się Bożonarodzeniowy Festiwal.

Stałą się już tradycją, że błogosławieństwo mszalne na niedziele modlitwie parafii św. Jana Pawła (na Ukrainskim Katolickim Uniwersytecie), że za chwile uczestnicy mszy na UKU rozejdą się do domów.  Wspólna kawa, herbata, ciasto, niekończące się rozmowy a od niedawna spotkania grupy Oazy Światło-Życie budują wspólne więzy. Parafia, niemająca jeszcze swojego własnego miejsca, korzysta z gościnnych pomieszczeń katolickiego uniwersytetu. W ostatnią niedzielę spotkanie było rozszerzone przez wydarzenie, nazwane Bożonarodzeniowym Festiwalem. Nazwa „Festwal” oznacza tu wspólne świętowanie prawdziwie artystyczne, z tym, że artystą jest każdy, nawet najmłodszy uczestnik. Animatorzy z pedagogicznej grupy z parafii św. Piotra i Pawła z Równego, małżeństwo Natalia i Michajło Lyń przeprowadzili szkolenie dla prowadzących. Grupa animatorów nauczyła się jak robić i jak uczyć innych tworzyć papierowe ozdoby .  Wszyscy chętni mogli podejść do stołów, przy których uczono jak zrobić własnoręcznie z papieru: anioła, koronę gwiazdę betlejemską, choinkę lub ramkę na fotografię. Animatorzy objaśniali katechetyczne znaczenie poszczególnych przedmiotów. Najważniejszym jest fakt, że prawie dwie godziny rodzice razem z dziećmi rozmawiali, wspólnie robiąc ozdoby. Czas był prawdziwym zwycięzcą! Rodzice dużo więcej mogli nauczyć poprzez wspólne dzieło swoje dzieci niż ktokolwiek inny.

Podobne działania – kreatywne, aktywizujące spotkanie będzie odbywać się w ramach katechez dla dorosłych w parafii św. Jan Pawła. W czasie gdy rodzice na swojej duchownej i biblijnej katechezie, dzieci z animatorem nauczą się robić coś prostego z papieru.

Klub pedagogicznej kreatywności „Anima” jest grupą pedagogów, nauczycieli i animatorów. Klub jest formowany przez Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów „KLANZA” i Fundację Rozwoju Wolontariatu „Projektor” (Lublin) oraz grupę pedagogiczną z Równego (uczniowie „KLANZY”). Szczególną rolę odgrywa tu współzałożyciel „KLANZY” Zdzisław Hofman.  Klub wdraża metody z pedagogiki zabawy, według myśli „pokaż mi a zapomnę, pozwól mi wziąć udział a zrozumiem, zapamiętam i będę tym żył”.  Prowadzi spotkania formacyjne dla pracujących z dziećmi oraz organizuje festiwale dla rodzin i aktywizującą katechezę dla dzieci. 

Klub jest pedagogicznym wydziałem Parafii św. Jana Pawła.