Dzień życia konsekrowanego – odnowienie ślubów zakonnych

Aktualności

Dzień życia konsekrowanego – odnowienie ślubów zakonnych

W Dniu Życia Konsekrowanego, w 125 rocznicę początku zakonnej posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej, jej uczennice siostry albertynki – Hieronima, Radosława i Dorotea, odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie.

Symbolicznie, podczas czytania przez siostry modlitwy wyrażającej oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, przy siostrach stała romska mama z  kilkudniowym synem Grigorijem, pochodząca z nieustannie niszczonego miasta Bahmut na Donbasie i mieszkająca w Domu św. Jana Pawła II.

Siostry albertynki we Lwowie budują dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ubogich na ulicach, odwiedzają w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w  znalezieniu schronienie. W Parafii św. Jana Pawła II we Lwowie  mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów.

Siostra Hieronima przedstawiła historię albertynek we Lwowie, sięgającą 1892 roku i misję ich powołania.

Błogosławiona Bernardyna Jabłońska, poznała św. Brata Alberta i jego braci i była zachwycona ich posługą do ubogich. Poszła jego drogą franciszkańską, przyjęła habit i odbyła nowicjat. W 1888 roku rozpoczęła posługę w domu  prowadzonym przez albertynki. Była pierwszą przełożoną generalną i jedną z głównych spadkobierczyń jego idei i misji. ks Grzegorz DrausLwów Foto: Anastasia Trofymchuk,Oksana Kuntiy-Gnizdec