Jednoczy nas Papież. Wspólna modlitwa parafii łacińskiej i greckiej na lwowskim hipodromie w rocznicę wizyty św. Jana Pawła.
W rocznicę historycznej wizyta św. Jana Pawła we Lwowie, przy krzyżu, który był nad papieskim ołtarzem, zgromadzili sie duszpasterze i wierni z rzymsko-katolickiej parafii św. Jana Pawła (obejmującej południe Lwowa) i greko-katolickiej Narodzenia Matki Bożej z podlwowskich Sokolnik. Byli też przedstawiciele Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu, w którego kaplicy i salach tymczasowo gromadzi się parafia św. Jana Pawła. 12-metrowy, metalowy krzyż został odnowiony staraniem rzymsko-katolickiej parafii (dzięki dobroczyńcom z firmy Stylinart z Przemyśla). Nabożeństwo celebrowano z wykorzystaniem elementów obydwu obrządków: łacińska Liturgia Słowa, znak pokoju, śpiewy jak też nabożeństwo do Serca Jezusa według wschodniej według wschodniej tradycji. Czytano mszalne czytania, które brzmiały na Liturgiach łacińskiej i wschodniej przed czternastu laty. Odtworzono nagranie z fragment u papieskiej homilii. Kapłani wspólnie poświęcili i okadzili krzyż. Wierni z parafii św.Jana Pawła podarowali wszystkim woreczki z kamykami z Ziemi Świetej oraz kartkami z wybranymi cytatami papieskiej homilii. Wspólnie dziękowano Bogu za państwową rejestrację Parafii św. Jana Pawła, która będzie budować kościół i przedszkole nieopodal miejsca papieskiej celebracji.
Ks. Grzegorz Draus
Parafia św. Jana Pawła
Lwów
www.welwowie.com
26 i 27 czerwca 2001 roku św. Jan Paweł II był we Lwowie. Na hipodromie (na poludniu miasta) odprawił Mszę w obrządku łacińskim dla 300 tysięcy wiernych, beatyfikował lwowskiego arcybiskupa Józefa Bilczewskiego oraz opiekuna ubogich ks. Zygmunta Gorazdowkiego. Natepnego dnia przy tym samym ołtarzu uczestniczył w liturgii greko-katolickiej I beatyfikował 27 meczenników komunistycznych. Na poczatku Mszy kardynał Lubomyr Huzar prosił Boga o przebaczenie krzywd, kóre zadali niektórzy wierni Kościoła Greko-Katolickiego “ludziom ze swojego i innych narodów”. Przed beatyfikacją męczenników wyraził przebaczenie za doznane prześladowania. Było obecnych około półtora miliona wiernych. Było to największe w historii Ukrainy zgromadzenie. Papież na obydwu liturgiach wzywał do jedności i przebaczenia: “Niech przebaczenie, udzielone i otrzymane – rozleje się jak leczący balsam”…