Kongres Międzynarodowego Katolickiego Komitetu dla Romów zakończył się w Pradze

Aktualności

Kongres Międzynarodowego Katolickiego Komitetu dla Romów zakończył się w Pradze

136 uczestników, pracujących dla Romów z 20 krajów Europy, zgromadziło się na spotkaniu, którego tematem były „Kryzys i zranienia jako źródła przemiany”.

Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka kard. Michael Czerny skierował list do uczestników. Przypomniał w nim słowa św. Pawła VI skierowane w 1965 roku do Romów: „Jesteście nie ma marginesie, ale w samym sercu Kościoła”.

Uczestnicy kongresu, wśród nich dwudziestu księży i kilkanaście sióstr zakonnych (najwięcej ze zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa, żyjących w duchu św. Karola de Foucauld) i świeccy, są w różny sposób zaangażowani w misje dla Romów: opiekę w parafiach i duszpasterstwo w miejscach tymczasowego pobytu, edukację czy świadectwo obecności przez zamieszkanie w dzielnicach romskich. Obecny był Jan Horas, pełnomocnik rządu Słowacji do spraw Romów, a także księża, siostry zakonne i animatorzy świeccy narodowości romskiej. Polskę reprezentował krajowy duszpasterz Romów ks. Stanisław Opocki, twórca pielgrzymek i ponad trzydziestu romskich klas w całej Polsce.

Przedstawicielami Ukrainy byli: ks. Grzegorz Draus z parafii św. Jana Pawła II we Lwowie oraz Kateryna Kazaczkowa, Słowaczka z salezjańskiego instytutu świeckiego, pracująca w rejonie Mukaczewa.

Duże zainteresowanie wzbudziła relacja ks. Drausa. Przez dom parafii św. Jana Pawła II we Lwowie, gdzie jest proboszczem, przewinęło się ponad stu Romów – uchodźców wojennych że wschodniej Ukrainy, spośród których ponad sześćdziesięciu przyjęło chrzest. Parafia zorganizowała dla nich pełnoprawną szkołę „Alaw” (czyli „Słowo” w języku ukraińskich Romów).

Następny kongres odbędzie się 12-14 kwietnia 2024 roku w archidiecezji liońskiej we Francji. Nowa przewodnicząca Komitetu, włoska teolożka Cristiana Simonelli przyjęła zaproszenia ka.Grzegorza Drausa i wyraziła pragnienie, aby po zakończeniu wojny kolejny kongres miał miejsce we Lwowie.

Międzynarodowy Katolicki Komitet dla Romów (Comite Catholique International pour les Tsiganes) działa od lat 70. XX wieku. Założony przez Francuzów i Belgów wspiera formacją i budowaniem międzynarodowej wspólnoty duszpasterstwo Romów.

ks.Grzegorz Draus