Lwów. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin uroczyście zainaugurował budowę rzymskokatolickiego kościoła św. Jana Pawła II

Aktualności

Lwów. Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kardynał Pietro Parolin uroczyście zainaugurował budowę rzymskokatolickiego kościoła św. Jana Pawła II

Podczas swojej wizyty na Ukrainie, jako przedstawiciel papieża Franciszka, koordynujący pomoc dla ofiar wojny, kardynał został przyjęty przez prezydenta, spotkał się ubogimi i z seminarzystami, otworzyl muzeum diecezjalne we Lwowie. Przebywał w Zaporożu, Kijowie i Lwowie. W trakcie pobytu we Lwowie celebrował liturgie w łacińskiej katedrze i greko-katolickim soborze. W sobotę 18 czerwca kardynał położył kamień węgielny pod budowę kościoła św. Jana Pawła II. Teren znajduje się tuż obok miejsca, gdzie w 2001 roku Ojciec święty celebrował dwie msze, brało w ich udział ponad milion wiernych. Były to najliczniejsze zgromadzenia w historii Ukrainy.

kardynała witała wielodzietna rodzina

Kościół powstaje przy ulicy Stryjskiej, u początku Lwowa, nieopodal buduje się nowa dzielnica.

Kardynał Parolin stwierdził, ze „Tą budową powoli powstaje część Rzymu na Ukrainie”. Podkreślił, że z tytułu miejsca, kościół upamiętnia papeiską pielgrzymką i ma ukazywać naukę św. Jana Pawła. Ponadparafilany wymiar dzieła był zaznaczony przyniesieniem przez księży i wiernych symbolicznych kamieni z kilkunastu kościołów, klasztorów i instytucji rzymsko – i greko-katolickich, min. z cerkwi Narodzenia Bogurodzicy, poświęconej przez papieża 2001 roku, z budynku Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu, gdzie powstała i gromadzi się Parafia św. Jana Pawła, jak też w Równego na Wołyniu. Z pobliskiej greko-katolickiej cerkwi (dawny łaciński kościół) w Sokolnikach (w których granicach administracyjnych znajduje się plac) podarowano oprócz cegły krzyż z kościoła, który stanął na stole na którym podpisywano bullę erekcyjną. Rabin przekazał kamień z Jerozolimy a studenci z Nigerii położyli nasiona afrykańskie. Byli obecni pielgrzymi z Towarzystwa Miłośników Lwowa z Bytomia. Młodzież z Ruchu Światło-Życie wraz z moderatorem ks. Nazarem Bilikiem przyniosła kamień z centrum oazowego z Krościenka. Parafia w Czerwowogradzie (gdzie znajduje się kopalnia węgla położyła rzeźbiony wągiel. Kamienie złożono w narożny mur.

kard. Pietro Parolin

Bulla fundacyjną podpisało, oprócz kardynała Pietro Parolina i arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, nuncjusz , pięciu łacińskich i dwóch greko-katolickich biskupów. Był obecny też przedstawiciel kościoła Prawosławnego. Seketarz Stanu położył cegłę z drzwi jubileuszowach bazyliki św. Piotra, jak kamień węgielny kościoła i centrum św. Jana Pawła II.

lwów

Przekazano kardynałowi zebraną przez parafian św. Jana Pawła jałmużnę dla ubogich dla dyspozycji Papieża Franciszka.

Autorem szczegółowego projektu architektonicznego kościoła jest wybitna lwowska architekt Maria Hirniak.

Architekt Maria Hirniak (trzecia  z prawej)

Architekt Maria Hirniak (trzecia z prawej)

Parafia opiekuje się lwowskimi więzieniami. Kardynał przekazał pozdrowienia od papieża Franciszka dla więźniów, zaznaczając, że są blisko jego serca.

kard. Pietro Parolin i ks. Grzegorz Draus

kard. Pietro Parolin i ks. Grzegorz Draus

Parafia jest prowadzona przez księży z archidiecezji lubelskiej, ks. Grzegorza Drausa i ks. Tomasza Milo.

brali udział łacińscy i greccy biskupi

foto Andrij Czornyj

lwów2

foto Wita Jakubowska