Niewielka lwowska parafia pw. Świętego Jana Pawła II liczy na pomoc rodaków w kraju w budowie świątyni. Prace przy powstaniu małej kaplicy oraz przedszkola mają się rozpocząć wiosną. Potrzebne jest wsparcie finansowe. Nadzieje na realizację tej inwestycji ma proboszcz ks. Grzegorz Draus, który odwiedza polskie miasta. Odwiedził także Bydgoszcz.

ZOBACZ MATERIAŁ VIDEO: http://bydgoszcz.tvp.pl/21206226/marzy-im-sie-swiatynia-z-przedszkolem-mozna-pomoc

Pochodzi z Lublina. Swoje kapłańskie powołanie ks. Grzegorz Draus postanowił realizować na Ukrainie. Pracował już na Wołyniu, a od trzech lat pomaga rodakom we Lwowie. Kieruje parafią pw. Świętego Jana Pawła II.

Wierni są, tylko brakuje świątyni. Msze odprawia na razie w budynku Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu. Ale wiosną ma rozpocząć się budowa parafialnej kaplicy. Ksiądz Grzegorz odwiedza polskie miasta, w tym Bydgoszcz, by prosić o wsparcie. – To nie jest projekt wielki. Tam na wschodzie parafie są nieliczne i małe. Miejsca dla nich mają być niewielkie, ale to niewielkie też ma zaistnieć – opowiada duchowny.

Jest już projekt świątyni. Prace mają się rozpocząć za kilka miesięcy, tuż obok miejsca, gdzie w czerwcu 2001 roku Jan Paweł II odprawiał mszę. Obok budynku ma powstać także przedszkole. Do parafii należy zaledwie 120 parafian. Wśród nich jest sporo dzieci. – Wiele rodzin pyta się o przedszkole, dlatego w tym budynku, który ma powstać, będzie również przedszkole, w którym będzie nauczany język polski – zdradza ks. Grzegorz Draus.

Parafia już teraz organizuje spotkania i obozy dla dzieci i młodzieży. Nowy budynek z pewnością te działania ułatwi. W bydgoskiej parafii pw. Matki Boskiej Zwycięskiej powstał komitet pomocy dla lwowskiej parafii. Wsparcie oferuje też bydgoskie Stowarzyszenie “San Paulus”. – To jest wspaniała sprawa, bo my – jako Stowarzyszenie „San Paulus” – jako główne cele mamy właśnie pomoc parafiom, Polakom, szczególnie którzy mieszkają na wschodzie – wyjaśnia Aleksander Grzybek ze Stowarzyszenia “San Paulus”.

Każdy, kto chciałby wesprzeć budowę kościoła pw. św. Jana Pawła II we Lwowie, znajdzie numer konta bankowego na stronie internetowej www.welwowie.com

Autor:  Krystyna Rymaszewska 

ZOBACZ MATERIAŁ VIDEO: http://bydgoszcz.tvp.pl/21206226/marzy-im-sie-swiatynia-z-przedszkolem-mozna-pomoc

Źródło: http://bydgoszcz.tvp.pl/21206226/marzy-im-sie-swiatynia-z-przedszkolem-mozna-pomoc