Mury z makulatury

Aktualności

Mury z makulatury

9Zbiórka makulatury na budowę przedszkola i kościoła we Lwowie.

Przy warszawskim kościele Wniebowstąpienia Pańskiego na Stokłosach (al. Komisji Edukacji Narodowej 101, Ursynów) odbędzie się zbiórka makulatury. Cel – pomoc budowanym przez Parafię św. Jana Pawła we Lwowie przedszkolu i kościołowi. Wydawać by się mogło, że to za mało wobec wielkości dzieła.

Kościół i przedszkole z makulatury?

Wbrew pozorom  przedsięwzięcie więcej niż symboliczne. Rzymsko-katolicka Parafia św. Jana Pawła to najmniejsza duszpasterska rzeczywistość we Lwowie.  Nawet pośród diasporowej mniejszości, jaką stanowią wierni rzymsko-katolicy we Lwowie i też na całym Wschodzie  wspólnota licząca nie więcej niż sto osób jest małą kroplą w morzu.

“Jak ziarnko gorczycy, najmniejsze ze wszystkich…”  (Mt 13,31)

Pewnie zawsze zostaniemy małym ziarnem, ale oby gorczycznym, które jest nie po to, by było duże, ale żeby, gdy wyrośnie, służyć jak miejsce dla gniazda. Co czwarty nasz “parafianin” (na Wschodzie za parafian traktujemy tych, ktorzy mają rzeczywisty związek,  z Kościołem) ma mniej niż pięć lat. Prowadzimy dzieła dla innych: misje na placu, pedagogiczne kursy, obozy.  Jak mówiła  Matka Teresa z Kalkuty:  “Możliwe, że to co robimy, jest kroplą w morzu. Ale bez nas  morze byłoby uboższe o tę jedną kroplę”.

Mały kościółek, mini przedszkole

Dlatego zbiórka właśnie makulatury dla niewielkiego kościółka (całość 14 x 20 metrów) i przedszkola (budynek 9 x18 metrów) ma dużą wagę. Mała społeczność, nie mająca żadnych strategicznych sponsorów, podejmuje się z drobną pomocą wielu skromnego dzieła. Tym lepiej, że małego, bo będzie można szybciej je obejrzeć. A powstaje w symboliczym miejscu – na przeciwko placu, gdzie św. Jan Paweł w czerwcu 2001 roku celebrował dwie Liturgie. Jedna z nich, z więcej jak milionem wiernych,  była największym w historii Ukrainy zgromadzeniem ludzi. Tuż przy nim  – powstaje maleńkie dzieło najmniejszej, ale pełnej życia i dzieci wspólnoty.  Dlatego makulatura dla nich to więcej niż symbol.

Radosne, małe i pokorne

Ks. Kardynał Kazimierz Nycz,  tak rozpoczał list do arcybiskupa lwowskiego Mieczyslawa Mokrzyckiego, w którym błogosławił udzielanie pomocy wspólnocie św. Jan Pawła we Lwowie przez warszawskie parafie: “Wyrażając radość z faktu powstawania nowego kościoła w Archidiecezji Lwowskiej pod wezwaniem błogosławionego Jana Pawła II,..” (list napisany 3.09.2013).  Radośnie podchodzimy do tej wspólnej sprawy, radośnie, czyli skromnie, małymi krokami, drobnymi czynami, nawet zbierając cienką i lekką makulaturę, a Pan Bóg dopełni dzieła. “Przerzuciłeś garść piasku, zmieniłes pustynię”, mówi arabskie przysłowie.

Od piątku do poniedziałku

Kontener, gdzie będzie można złożyć makulaturę będzie stał przy dolnym kościele (wjazd od ul. Wiolinowej) przy Parafii Wniebowstąpienia (al. Komisji Edukacji Narodowej 101) od piątku 10.X  godz. 15.00 do poniedziałku 13.X  godz. 15.00

Ks. Proboszcz Dariusz Gas, który jest opiekunem lwowskiej parafii św. Jana Pawła i, można powiedzieć, jej warszawskim ambasadorem, wierzy w powodzenie sprawy budowy, niestety prowadzonej w bardzo trudnym, wojennym czasie. Módlmy się o pokój na Ukranie.

Koordynatorem akcji jest siostra Karolina Wiśniewska, referent do spraw misji Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego (tel. 511 379 059). Siostra Karolina zna dobrze sytuacje koscielna i społeczną Ukrainę, gdyż przez kilka lat pracowała przy katedrze w Łucku (na Wołyniu).

Ks. Grzegorz Draus

Parafia św. Jana Pawła

Lwów

www.welwowie.com

Makulatura1