O nas

O nas

Tworzymy, z upoważnienia Ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego Rzymsko-katolicki duszpasterski ośrodek św. Jana Pawła II, który ma przekształcić się w parafię. Z upowaznieniea Arcybiskupa  już możemy używać nazwy “Parafia św. Jana Pawła II”, chociaż jeszcze nie jest wyznaczone terytorium.

Od 24 grudnia 2011 roku korzystamy z pomieszczeń Filozoficzno-teologicznego Fakultetu Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie (ul. Khutrivka 35A).  Zgodę wydał  ks. Borys Gudziak, ówczesny rektor  (dzisiej biskup dla greko-katolików w Paryżu). W nocy 24/25 grudnia odbyła sie pierwsze duszpasterskie wydarzenie. Nosiło nazwę “Rzymskie Boże Narodzenie ”. Przewidziane było jak pokazowa wigilia. Niespodziewanie wspólna wigilia zebrało pnad 150 osób.

Obecny rektor ks. Bogdan Prach (absolwent lubelskiego seminarium, KUL i UMCS), również wspiera nas, podobnie jak cały zespół katolickiego uniwersytetu. Wspaniała jest widzieć, jak w greko –katolickiej kaplicy, pełnej przejmujących pięknem ikon, ustawiamy ołtarz. Przychodząca do nas na msze wolontariuszka z Francji, zajmujaca się we Lwowie pracą z niepełnosprawnymi dziećmi, powiedziała, że jest to najlepszy przykład współdziałania i oddychania dwona płucami chrześcijaństwa: wschodnim i zachodnim.

Jesteśmy najmłodszą i najmniejszą rzymsko-katolicką wspólnotą Lwowa. Posługują w niej księża lubelskiej archidiecezji – ks. Grzegorz Draus i ks. Tomasz Milo, a przede wszystkim dzialają sami wierni – z wydziałów (Informacyjnego, Artystycznego, Pedagogicznego), Rada Parafialna, grupa Oazy Światło-Zycie oraz  –co jest sercem parafii – odpowiedzialni, kantorzy oraz wszyscy braci i siostry z dwóch wspólnot Drogi Neokatechumenalnej. Właśnie młode rodziny, bedące w iinnych miastach we wspólnotach neokatechumenalnych, zaprosiły znajomych i zaczęły sami gromadzić się na modlitwie i czytaniu Biblii. Ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki odczytał to jako znak dla stworzenia nowej parafii. Owe dzielne rodziny stały się jej początkiem i fundamentem.

Nie mamy jeszcze swojego budynku, Pan Bóg pozwala nam doświadczać, ze fundamentalne jest budowego Duchowego Kościoła, który, kiedy Pan zechce, przyoblecze też swoje ciało w materialnym wymiarze.

Mamy już – dzięki ks. Arcybiskupowi – niewielką działkę, na której można będzie zbudować ośrodek charytatywno –duszpasterski św. Jana Pawła:  kaplica (niewielka, zawsze będziemy „małym stadem”), kilka sal dla wspólnot i dla katechizacji, przedszkole. Nie spieszymy się, ponieważ wiadomo, że to dzieło nas przerasta. Mamy ufność w Bogu, ze to jest jego dzieło i wszystko wykona według swojego najlepszego planu. Cieszymy się, że teren znajduje się tuż obok miejsca, gdzie Jan Paweł II w czerwcu 2001 roku celebrował dwie Msze św.

Zapraszamy do Lwowa! Miasto – nie do opisania, trzeba je „przeżyć” i w nim zasmakować.

 

 

Kontakt: Parafia św. Jana Pawła II,

  1. Grzegorz Draus, tel +38 097 517 06 42 , tel. w Polsce: +48 667 555 178
  2. Tomasz Milo, tel. +38 093 862 39 50 tel. w Polsce: +48 791 756 111

Adres korespondencyjny: vul. Vernadskoho 2 kv 67

79-049 Lwów, Ukraina

tel. w Polsce: +48 667 555 178

draus@ukr.net

grzegorzdraus@gmail.com

tomaszmilo@gmail.com

 

Komitet Pomocy Parafii Jana Pawła we Lwowie działa przy kościele Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy. Kontakt: tel. +48 795 251 690

 

konto: Grzegorz Draus 63 1020 3176 0000 5102 0085 0008

 

Spotkanie arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego ze wspólnotami, 13.05.2013