Ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki utworzył Rzymsko-katolicką Parafię św. Jana Pawła II. Parafia obejmuje południową dzielncę Lwowa: ulice Stryjska, Naukowa, Wołodmyryra Welykoho, dawne miejscowości: Kulparków, Pesenkówka, Kozielniki, Bondarówka oraz Sokolniki i Sołonka. Na terenie parafii przy obecnej ul. Wołodymyra Welykoho, na Kulparkowie istniał kościół Najświętszej Maryi Panny, w którym do 1945 roku posługiwał ks. Ignacy Tokarczuk (późniejszy arcybiskup przemyski). Kościół został zniszczony na początku lat siedemdziesiątych.
Od 24 grudnia 2011 roku korzystano z pomieszczeń Filozoficzno-teologicznego Fakultetu Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu. Parafię przyjął ówczesny rektor ks. Borys Gudziak, dzisiejszy biskup dla greko-katolików w USA. W nocy 24/25 grudnia 2011 odbyła sie pierwsze duszpasterskie wydarzenie. Nosiło nazwę “Rzymskie Boże Narodzenie”. Przewidziane było jak pokazowa wigilia. Niespodziewanie wspólna wigilia zebrało ponad 150 osób. Co roku organizowania jest tak wielka wigilięCzas korzystania z greko-katolickiej kaplicy i innych pomieszczeń Uniwersytetu to najlepszy przykład współdziałania i oddychania dwoma płucami chrześcijaństwa: wschodnim i zachodnim.
Jest to najmłodsza i najmniejsza rzymsko-katolicką wspólnotą Lwowa. Posługują w niej księża lubelskiej archidiecezji i rzeszowskiej, a przede wszystkim działają sami wierni, wśród nich braci i siostry z trzech wspólnot Drogi Neokatechumenalnej. Właśnie młode rodziny, będące wcześniej w innych miastach we wspólnotach neokatechumenalnych, zaprosiły znajomych i zaczęły sami gromadzić się po domach na modlitwie i czytaniu Biblii. Ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki odczytał to jako znak dla stworzenia nowej parafii. Owe dzielne rodziny stały się jej początkiem i fundamentem. Mamy Koła Różańcoe, Krąg Biblijny. Ważnym projektem jet Centrum Rodziny, które prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnym jak też kursy dla starszych. Od niedawna przeszedł do nas z protestankiej parafii Teatr „Emmamuel” z dwudziestoletnią historią występów w setkach więzień Ukrainay, Polski i Rosji, jak też i w jednostach wojskowyc. Posługujemy regularnie w więzieniach, szpitalu psychiatrycznym i Infekcyjnym, dla chorych na koronowirus. Teren znajduje się tuż obok miejsca, gdzie Jan Paweł II w czerwcu 2001 roku celebrował dwie Msze św. Kościół znajduje się przy ulicy Stryjskiej, części znajdującej się już w granicach administracyjnych Sokolnik, w praktyce jest to lwowska dzielnica willowa. W pobliżu są wysokie bloki, budują się nowe.
18 czerwca 2016 sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin poświęcił teren pod budowę kościoła i założył kamień węgielny.
Od 5 października 2017 roku funkcjonuje tymczasowa kaplica.
18 lipca 2020 Kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, konsekrował kościół. Prowadzone są dalsze prace w samym kosciele jak i w powstającym Centrum Rodziny św. Jana Pawła II. Znajdą się sale katechetyczne i miejsce na kształcenie dzieci przed pójściem do szkoły. Wspieramy tym rodziny, których mamy wychowują dzieci w domu.
Do Parafii należą wierni o rzymsko-katolickim i polskim wychowaniu, jak też tacy, którzy w poszukiwaniach duchowych zwrócili się do swoich zapomnianych korzeni. Coraz wiecej jest takich osób, którzy nie mając wcześniej żadnych związków z Rzymsko-katolickim Kościołem, odnajdują tutaj swój duchowy dom.
Zapraszamy do Lwowa! Trzeba to miasto „przeżyć” i w nim zasmakować.
Kontakt : Parafia św. Jan Paweł II
- Ks. Grzegorz Draus , proboszcz
tel. +38 097 517 06 42, +48 534 907 099
Viber, WhatsApp
draus@ukr.net , grzegorzdraus@gmail.com
- Ks. Łukasz Leśniak , wikariusz
tel. +38 099 274 40 38, +48 535 099 735
Viber, WhatsApp
Adres: Ukraina 81130 Lwów-Sokolniki, Stryjska 6,
Adres do korespondencji (kod pocztowy): A / C 2668/1, 79060 Lwów, Ukraina
Adres do korespondencji w Polsce: ks. Grzegorz Draus, Parafia św. Maksymiliana, Droga Męczenników Majdanka 27, 20-325 Lublin
Konto: Bank Pekao SA, IBAN: PL 86 1240 2395 1111 0010 6396 5945
BP KO PL PWBIC (CWIFT)