Parafialne święto Jana Pawła. Żydzi i Afrykańczycy.

Aktualności

Parafialne święto Jana Pawła. Żydzi i Afrykańczycy.

Prymicjant z daleka

Już trzeci raz obchodziliśmy parafialny odpust św. Jana Pawła. Mszę wraz dwunastoma kiężmi celebrował ks. Aleksander Kuszta.  Pochodzący z dalekiego Dnieprodzierżyńska ks. Aleksander przyjął cztery dni wcześniej święcenia kapłańskie  Katedrze w Kamieńcu-Podolskim. Był  naszej parafii na praktykach, prowadząc obóz dla młodzieży z osiedlowego klubu i zajęcia na parafialnym stacjonarnym obozie.   

Biegający symbol parafii

Symbolicznym był, rzadko spotykany na odpustach, chrzest. Symboliczny, bo chrzczony Justyn to trzeci syn rodziny Makowieckich (ojciec Andrzej to autor wielu znanych nam lwoskich fotografii). Ich pierwszy syn Jakub był  jeszcz pod sercem mamy podczas pierwszej mszy (Pasterka  2011). Na fotografii widać jak ciężarna Julia czyta czytanie na Pasterce. Dlatego Jakub jest symbolem naszej Parafii! Jak widać małej, ale chyba żywej, bo na trzecim odpuście chrzcimy drugiego brata naszego „logo”.

Rocznica chrztu

Podczas ubiegłorocznego odpustu afrykańskie studentki przyjeły sakrament Chrztu. Teraz, towarzysząc malemu Justynowi, odnowiły obietnice chrzcielne. Była z nimi liczna grupa studnetów medycyny pochądzacyh z Afryki, których duszpastersko prowadzi nasza parafia (pomoc w mszach w jezyku angielskim w katedrze, katechizacja w akademikach).

Rabin z synagogą

Naszym częstym gościem jest rabin Siwa Fajnerman, zastępca naczelnego rabina Ukrainy judaizmu postępowego. Rabin wspominiał swój udział w oficjalnej grupie przedstawicieli miasta Lwowa witającej Papieża w 2001 roku. Już zapraszając na nasz odpust wiernych swojej synogogi (działającej przy Żydowskim Klubie „Hesed”) wspomniał tradycję przekazującą, że w każdym pokoleniu istnieje dziesięciu sprawiedliwych, dzięki którym świat jeszcze istnieje. Owego czasu do takich sprawiedliwych należał św. Jan Pawel II. Rabin i jego wiernymi modlili się o pokój, spiewając (co pochwycili inni uczestnicy) szabatową pieśń „Jase szalom” . Słowa „niech będzie pokój nad Izraelem” zmieniona na „niech będzie pokoj na wszystkimi synami Adama”.

Nasza przyszłość w dzieciach

Tradycyjmie podczas kazania dzieci uczestniczą w specjalnej katechezie. Tym razem miały zadanie wykonać kolorowe kartki do obrazków Papieża. Starsze dzieci, które już umieją pisać, wypisywały proste cytaty. Dzieci rozdawały wychodzacym uczestnikom Mszy zrobione przez nie ozdobne obrazki.  

DSCF0752

DSCF0762

 

DSCF1034

DSCF1039

 

DSCF0796

Jakub Makowiecki

 

DSCF0845

Jakub Makowiecki

DSCF0850

 

DSCF0912

DSCF0953 (1)

DSCF1018

 

autor foto: Nataliia TrachBatiuchok