Rocznica charytatywnej działalności szkockiej wędrownej kuchni dla ofiar wojny na Ukrainie

Aktualności

Rocznica charytatywnej działalności szkockiej wędrownej kuchni dla ofiar wojny na Ukrainie

Siobhan’s Trust, organizacja karmiąca charytatywnie dzieci w szkockich, już 5 marca 2022, w pierwszych dniach rosyjskiej agresji, przerzuciła na Ukrainę swoje ciężarówki, w których przygotowuje się pizzę.

Pierwszym punktem była granicą ukraińsko- polska, gdzie goszczono pizzą; uchodźców czekających w kilkudniowych kolejkach. Samochody – piece, łącznie ponad stu wolontariuszy, przejechało większość obwodów Ukrainy, docierając też do gorących punktów, takich jak Charków czy Cherson. Rozdawaniu świeżej pizzy prosto na placach towarzyszy szkocka ludowa muzyka. Rok działalności Siobhan’s Trust uczcili 5 marca w Parafii św.Jana Pawła II we Lwowie, wśród uchodźców i wspomagających ich parafian. Po Mszy św. na przykościelnym placu odbyło się kulinarne świętowanie. Goszczenie potrzebujących, odbywające się w pełnej kultury i estetyki atmosferze – przykrywa nieco przykrą konieczność otrzymywania darmowego jedzenia. Wolontariusze Siobhan’s Trust, którzy świetowali we Lwowie: Euridice Arratia Quesada, Andrew Scott, Jack Morgan i Christian Seichter pochodzą z całej Wielkiej Brytanii, a Mary Lucich przyjechała specjalnie z USA. Zespołowi towarzyszy Wołodymyr Proskura że Lwowa.

Wolontariusze Siobhan’s Trust należą to licznego grona przybyłych z całego świata na Ukrainę, wspomagających w różnych sferach: wojsko, transport, medycyna, żywienie. W samej tylko Parafii św. Jana Pawła II, w ośrodku goszcząc uchodźców posługę wolonterską pełnili lekarze: Algierczyk z Francji, Hiszpanka, Amerykanin pochodzący z Wenezueli. Techniczno- remontową pomoc udzielali Polacy. Kilka miesięcy był zawodowy klaun, rozweselający dzieci w tutejszym i innych ośrodkach.

Ks.Grzegorz Draus wręczył brytyjskim wolontariuszom z okazji małego jubileuszu albumy o św.Janie Pawle II. W tutejszym Centrum parafialnym zamieszkuje aktualnie ponad dziewięćdziesiąt uchodźców że wschodniej Ukrainy, w tym i z okupowanych ziem. Połowa to dzieci.

ks.Grzegorz Draus