Śluby wieczyste trzech sióstr Bożej Opatrzności. Wszystkie siostry pochodzą z Ukrainy.

Aktualności

Śluby wieczyste trzech sióstr Bożej Opatrzności. Wszystkie siostry pochodzą z Ukrainy.

Zgromadzenie Sióstr Bożej Opatrzności powstało w XIX we Lwowie. Po wojnie siostry musiały opuścić liczne placówki na Kresach. Na Ukrainę powróciły w1993r. Siostry pracują w dówch domach: w Równem i Sławucie (na Podolu).  Do sióstr, które pochodzą z Ukrainy dołączyły dziś kolejne trzy, składając 31 lipca w Domu Generalnym w Grodzisku Mazowieckim śluby wieczyste. Wszystkie trzy są owocem posługi sióstr. Pochodząca z niepraktykujacej, choć prawosławnej rodziny z wioski koło Biłogirii Vita Kowalczuk (dziś w zakonie siostra Erika) studiowała w Instytucie Słowianoznastwa w Równem. Przyszła do otwartego kościoła, zainteresowała ją katolicka liturgią. Uczestniczyła w indywidualnej katechizacji przygotowującej do przyjęcia sakramentów prowadzonej przez siostrę Julię. Po kilku latach wstąpiła do zgromadzenia. Siostra Mateusza dojeżdżała z Równego do kaplicy (wówczas jeszcze w bloku)  do odległego o 40 km Kostopola, katechiując i animując liturgię. Jedna z parafianek, z polsko-ukraińskiej rodziny Alina Benkovska poznała siostry na katechizacji. Podobną historię ma siostra Jakuba (Hanna Sidlecka) ze Sławuty (dieezja Kamieniec-Podolska). Siostry pracują tam w trudnych warunkach, przy prowizorycznej kapicy postawionej dzięki pomocy polskich robotników którzy budowali elektrownię atomową w ostatnich latach ZSRR. Inny punkt posługi to zniszczony kościół św. Doroty.

Obrzędy celebrował ks. bp Stanisław Jamrozek z Przemyśla.  W uroczystościach brały udział dwie siostry japonki, owoc posługi w parafiach i przedszkolu.

W dwóch domach na Ukrainie pracuje pięć sióstr Bożej Opatrzności. Trzy nowe siostry będą tymczasowo pracować w Polsce, choć marzą o powrocie na Ukrainę.

Siostry Bożej Opatrzności pragną powrócić do ich macierzystego Lwowa, dokąd zostały zaproszone przez proboszcza nowej Parafii św. Jana Pawła.

 

Ks. Grzegorz Draus

Lwów

 

2015.07.31 Śluby Wieczyste (9)

2015.07.31 Śluby Wieczyste (7)

2015.07.31 Śluby Wieczyste (6)

2015.07.31 Śluby Wieczyste (5)

2015.07.31 Śluby Wieczyste (4)

2015.07.31 Śluby Wieczyste (3)

2015.07.31 Śluby Wieczyste (2)

2015.07.31 Śluby Wieczyste (1)

2015.07.31 Śluby Wieczyste (8)

 

autor fotografii: Jolanta Wierzbicka