Św. Stanisław Kostka objawia się i wyprowadza cywilów ukrywającym się w schronie w Azowstali

Aktualności

Św. Stanisław Kostka objawia się i wyprowadza cywilów ukrywającym się w schronie w Azowstali

Ta przejmujaąca wizja artystyczna jest wiodaącym motywem przedstawienia “Bóg cie usłyszy”, wystawianego przez Chrześcijański Teatr “Emmanuil” im. Karola Wojtyły we Lwowie. 

Spektakl, wystawiany na Ukrainie i w Polsce, zawsze w języku polskim, przedstawia pomoc Polaków dla walczącej Ukrainy, jest wyrazem wdzięczności za wsparcie którego doświadczyły miliony Ukraińców.

Rocznica wojskowego i więziennego Teatru

Spektakl wdzięczności był wystawiany podczas rocznicowych obchodów pracy Teatru “Emmanuil”. Teatr wystawił pierwszą sztukę 15 marca 2001 roku. Założony przez pedagog Żannę Goraj, scenarzystkę i reżyser. Przez lata działał w zielonoświątkowej wspólnocie “Zródło życia”. W repertuaże miał ewangelizacyjne wystawy, ale również o Marcinie Lutrze, walkach o wolność Ukrainy, o holokauście, o błogosławionym Klemensie Szeptyckim.  Duchowe poszukiwania kierownik i aktorów skierowały zespól do Kościoła Rzymsko-katolickiego. Zafascynowani postacią św. Jana Pawła II odnaleźli swój dom we lwowskiej Parafii gdzie jest on patronem. W 2021 roku otrzymali od arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego tytuł “Teatr im. Karola Wojtyły”. Po takiej zaszczytnej nominacji, pierwszą pełnowymiarową wystawą była “Jan Paweł II w barce niebiańskiej płynie” o Janie Pawle II, wystawiana min. dla konferencji Episkopatu Ukrainy. Tytułową rolę grał proboszcz Parafii ks. Grzegorz Draus. Na tym historycznym przedstawieniu, ku radości biskupów i seminarzystów, do epizodu o sekretarzu papieskim, był niespodziewanie włączony sam prawdziwy sekretarz abp Mieczysław Mokrzycki. Różne wersje spektakli o św. Jana Pawle II ostatecznie sformowały katolicką tożsamość Teatru.

Teatr zwany jest często więziennym, bo od samego początku działach w zakładach karnych. Odwiedził dosłownie wszystkie więzienia Ukrainy i większość jednostek w Polsce. Bywało, że angażowano jako samych więźniów, prowadząc wcześniej wielokrotne próby. Teatr “Emmanuil” występować często w jednostkach wojskowych, ostatnio w rehabilitacyjnych centrach dla żołnierzy z amputowanymi rękoma lub nogami. Podczas 22 letniej działalności występował grubo ponad 2 tysiące razy, wystawiając poand 40 spektakli własnego autorstwa.

Teatr prowadi specjalizowane, teatralne dzienne obozy dla dzieci i młodzieży wykorzystując wszelkie dni przerw w nauce. Ostatnim dziełem pedagogów tworzących Teatr jest szkoła dla romskich dzieci i dorosłych –  przesiedleńców.

Podczas rocznicowych obchodów wystąpił założony przez jednego z aktorów “Emmanuela” Teatr “Rehebilitanci” w którym biorą udział  chorzy ze szpitala psychiatrycznego. Także Polski Teatr “Zielona żabka”, wystawił sztukę dla dzieci.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki skierował list gratulacyjny. Cytował w nim duchowego mistrza Karola  Wojtyły, C.K. Norwida “Piękno jest po to, by zachęcało do pracy, a praca po to, by się zmartwychwstało”. Arcybiskup pisał: “Za takim natchnieniem Karol Wojtyła odnolazł swoje miejsce działania w ciemną noc wojny, wybrał zbroję słowa, które chroniło od zatracenia się w beznadziei. Cieszę się, że dziś Teatr Jego imienia podobnie przynosi nadzieję rannym żołnierzom, przesiedleńcam, osłabionemu duchowo z przyczyny wojny społeceństwu. Słowem wyrażanym w przekazie teatralnym odnaleźli swój udział w miłości od Boga i ojczyzny”.

foto: Anastazja Trofimczuk