Trzy dni wdzięczności w 35 rocznicę ocalenia życia Papieża

Aktualności

Trzy dni wdzięczności w 35 rocznicę ocalenia życia Papieża

Kilkanaście tysięcy osób oddało cześć relikwiam i spotkało się z osobistymi rzeczami św. Jana Pawła.

7

Rzymsko-katolicka Parafia św. Jana Pawła w dniach 13-15 maja zaprosiła Krzysztofa Witkowskiego, właściciela Muzeum monet i Medali Jana Pawła (Częstochowa), o przywiezienie części swoich zbiorów, które podczas ukazywania we Lwowie miały przypominaś osobę i nauką świętego Papieża. Krzysztof Witkowski wraz z Ks. Prałatem Andrzejem Sobotą (dobrodziej wielu dzieł katolickich na Wschodzie) przywieźli relikwie papieskie, a także sutannę, płaszcz, ornat, stułę, mitrę, talerz. Przedstawiono figurą Matki Bożej fatimskiej wraz z umieszczoną w jej koronie kopią kuli, którę strzelano do Papieża. Pzedstawiono dwa medale (z ponad dziesięciu tysiący, jakie posiada Muzeum w Częstochowie). Patronat nad wydarzeniem objęła rada Miasta Lwowa – wydział polityki wewnątrznej, bezpośrednio podległy prezydentowi Lwowa. Przedmioty wystawiono najpierw w kaplicy Rady Miejskiej Lwowa i tam przebywały dwa dni. Przez cały czas wystawienia znaków papieskch ks. Adrzej Sobota i Krzysztof Witkowski (z pomocą tłumaczy z parafii) opowiadali o znaczeniu znaków. Nawet w pomieszczeniu Rady Miejskiej wielu odwiedzających modliło się na kolanach przed relikwiami i znakami papieskimi.Specjalnie przybyła rodina z pieciorgiem dzieci, by dać świadectwo o wysłuchanej modlitwie na mszy papieskiej (na lwowskim hipdromie) za ocalonie zagrożonej ciąży. Dziewczynka, która się szcześliwie urodziła, odwiedziwszy ze szkolną wycieczką wystawę, nastąpnego dnia przyprowadziła całą rodzinę. Do wystawianej księgi wpisywano świadectwa łask otrzymywanych za wstawiennictwem św. Jana Pawła i wpływu jego osoby na życie wiernych.

Relikwie były wystawione podczas nabożeństwa fatimskiego, prowadzonej przez dominikanów w kościele Matki Bożej Gromnicznej.

1

2

Będzie kościół obok miejsca papieskich liturgii

Na lwowskim hipodromie, miejscu celebracji papieskich w 200 roku, przy krzyżu z papieskiego ołtarza, odbyła się modlitwa i uczczono relikwie. Wierni w procesji przeszli na położone tuż obok miejscie gdzie będzie budowany kościół św. Jana Pawła, gdzie odbył się parafialny piknik.

DSCN6675

6

Z wielką czcią przyjęto pamiątki papieskie w cerkwi św. Adrzeja (dawny kościół bernardynów). Na greko-katolickiej liturgii kazanie wygłosił ks. Adrzej Sobota. Na zakończenie nabożeństwa majowego Krzysztof Witkowski, wygłosiwszy katechezę, przekazał dla parafii na stałe papieski talerz. Część relikwi i pamiątek pozostawiono na całą niedzielę, dla oddania im czci długie kolejki stały przed cerkwią.

4

„Papieska parafia”

W największej greko-katolickiej parafii Lwowa, pw. Narodzenia Matki Bożej, które gościła św. Jana Pawła w 2001 roku, ponad dziesięć tysięcy wiernych długo czekało, by oddać cześć relikwiom i pomodlić się przy papieskim ornacie i go dotknąć. Pamiątką pobytu i poświęcenia tej cerkwi przez Ojca świętego jest tabica i pomnik św. Jana Pawła w pontyfikalnym ornacie. Proboszcz o. Orest Fredyna wraz z ks. Prałatem poprowadzili procesję dookoła cerkwi, wprowadzając pamiątki papieskie. Na liturgię przyjechał prezydent Lwowa Adrej Sadowy. Ponad dziesięć tysięcy wiernych długo czekało, by oddać cześć relikwiom i pomodlić się przy papieskim ornacie i go dotknąć. Wierni podchodzili niestannie aż do późnego popołudnia, kiedy pamiątki już musiały do Częstochowy.

5

Nieoczeliwany dar dla parafii św. Jana Pawła

Pamiątki papieskie były też wystawione na mszy w Rzymsko-katolickiej Parafii św. Jana Pawła, które gromadzi się w greko-katolickiej kaplicy na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie. Ks. Prałat Andrzej Sobota nieoczekiwanie ogłosił na niej, że „Papież wysłał dla poświęcenia krzyża na miejscu budowy parafialnego kościoła kardynała Pietro Parolina, Seketarza Stanu stolicy Apostolskiej, czyli pierwszą po sobie osobę w Kościele”.

Foto: ks. Adrzej Sobota i Krzysztof Witkowksi

Więcej zdjęć zobacz w: Galeria