We Lwowie powstaje Kościół pw. Świętego Jana Pawła II

Aktualności

We Lwowie powstaje Kościół pw. Świętego Jana Pawła II

We Lwowie powstaje Kościół pod wezwaniem Świętego Jana Pawła II, ukochanego przez Polaków papieża, który od kilku lat jest patronem jednej z najmłodszych lwowskich parafii. Kamień węgielny pod nową świątynię wmurowano w czerwcu ubiegłego roku, w ramach obchodów 15. rocznicy papieskiej pielgrzymki na Ukrainę, na trasie której znalazł się też Lwów. Projekt jest już gotowy, lwowska kuria zdobywa jeszcze ostatnie pozwolenia, a wierni rozpoczęli już prace. Chcą jeszcze przed końcem roku postawić na placu przy ulicy Stryjskiej tymczasową kaplicę.

W czerwcu 2001 roku we Lwowie msza na hipodromie była dwujęzyczna, ale homilię Jan Paweł II wygłosił po polsku. Zaapelował do Polaków i Ukraińców, by oderwali się od “bolesnej przeszłości” i w duchu wzajemnego szacunku wybaczyli sobie nawzajem dawne krzywdy i wyniósł na ołtarze dwóch polskich duchownych, którzy cieszyli się we Lwowie szacunkiem ludzi niezależnie od narodowości.

I choć to już historia, o Janie Pawle II Polacy ze Lwowa nigdy nie zapomnieli. Najpierw modlili się o jego beatyfikację, potem kanonizację, a pięć lat temu powołali do życia parafię, której jest patronem. Tworzy ją niewiele ponad sto osób – Polaków i Ukraińców, którzy modlą się w grekokatolickiej kaplicy Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego i marzą o własnym kościele i domu parafialnym.

Miejsce już jest – działka tuz przy ulicy Stryjskiej, niemal na przeciwko hipodromu, gdzie 15 lat temu Lwowianie modlili się wspólnie z Janem Pawłem. Ksiądz Grzegorz jest przekonany, że budowa kościoła właśnie w tym miejscu to jego misja. Dlatego w oczekiwaniu na niezbędne pozwolenia już teraz, wspólnie z parafianami, rozpoczął budowę tymczasowej kaplicy. Tak, aby właśnie to miejsce jak najszybciej stało się sercem parafii. Wszyscy wierzą, że to wzmocni parafię i ściągnie do nowej świątyni kolejne osoby. Parafianie wiedzą, że sami nie są w stanie zbudować kościoła, ale liczą na wsparcie z Polski. W budynku ma się tez mieścić ponadparafialne, pierwsze na Ukrainie, Katolickie Centrum Jana Pawła II.

Beata Wolańska, rzeszow.tvp.pl